بورس و انتظار برای کم شدن سود :

 

بازار بورس نیز این روزها دچار سکون قیمت ها و همچون قیمت بازار ارز شده است و تفاهم هسته ای بر آن تاثیر گذاشته است،البته میتوان گفت این تفاهم بر همه چیز در بازار تاثیر گذار بوده و هست و همچنین این که بورس در ماه قبل چشم انتظار تصمیم پایین آمدن نرخ سود بانکی بوده است.( نیم سکه )

بازار بورس نیز تا حدودی شرایطی همانند بازار ارز داشت. به طوری که همزمان با اعلام تفاهم هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در لوزان و امیدواری به آینده مذاکرات روند صعودی قابل توجهی را تجربه کرد. شاخص بورس که سال جاری را در کانال 62 هزار واحد آغاز کرده بود همزمان با تفاهم هسته ای به کانال 70 هزار واحد صعود کرد اما با کاهش هیجان سیاسی در بازار در کانال 66 هزار واحد قرار گرفت و به استقبال اردیبهشت ماه رفت.(قیمت سکه )

 

البته بورس در یک ماه گذشته چشم انتظار تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر کم شدن سود بانکی نیز بود. به طوری که همزمان با کم شدن نرخ تورم و رسیدن به نرخ 15.6 اختلاف نرخ تورم و نرخ سود سپرده های بانکی به 6.4 درصد رسید و همین موضوع باعث شد مسئولان اقتصادی کشور بر کم شدن سود بانکی تاکید کنند. این در حالی است که در صورت کاهش نرخ سود سپرده های بانکی جذایبت سپرده های بانکی در میان سرمایه گذاران کم خواهد شد و همین موضوع باعث می شود تقاضا برای سرمایه گذاری در بورس بالا برود و در آخر رونق پایدار در بورس به وجود آید.(فروش سکه)

 

محمد فطانت رئیس سازمان بورس اوراق بهادار درباره عملکرد بازار سرمایه در روزهای اخیر و چشم انداز کوتاه مدت بازار گفته است بازار با ریسک اساسی رو به رو بود که نخستین ریسک بازار بحث های سیاسی خارجی و بین المللی و دومین ریسک دغدغه فعالان بازار سرمایه در باره صنعت پالایشگاه ها بود.

 

وی اضافه کردند : بحث های سیاسی به لطف تیم مذاکره کننده تا درصد  بالایی از بازار سرمایه زدوده شد در خصوص پالایشگاه ها نیز که تا پیش از بازگشایی آنها فعالان بازار سرمایه انتظار اتفاقات غیرقابل کنترل در بازار سرمایه را داشتند به لطف ابهام زدایی از این صنعت چشم انداز مناسبی پیدا کرده است.

 

ایشان ادامه داد: سومین ریسک بازار سرمایه که هنوز سایه آن بر بازار سرمایه است، نرخ سود بانکی است که باید تمام فعالان بازار سرمایه و رسانه ها تلاش کنند که این موضوع نیز با توجه به کم شدن نرخ تورم برطرف شود. رقابت ناسالم موسسات غیرمجاز بانکی در رابطه با نرخ سود باعث ورشکستگی بانک‌ها می شود، بنابراین باید تلاش جدی در خصوص رفع این مشکل صورت گیرد.

 

رئیس سازمان بورس با اشاره به آمادگی بازار سرمایه پس از تحریم‌ها گفت: رئیس جمهور پس از بیانیه لوزان به اهمیت فضای کسب و کار و مساعد شدن فضای سرمایه گذاری پس از تحریم‌ها اشاره کرد که بازار سرمایه در این خصوص نقش بسیار مهمی دارد و برای اینکه این فراز از جملات رئیس جمهور جامعه عمل پوشانده شود و بازار سرمایه بتواند نقش اساسی در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی داشته باشد باید خود را آماده کنیم.

 

وی تصریح کرد: ظرفیت های اقتصادی بازار فعلی باید به طور کامل محقق شود تا بتوانیم در خصوص اشتغال زایی و کم شدن نرخ بیکاری و اتمام پروژه های در دست و همچنین حفظ مزیت پذیری صنایع مانند نفت و گاز را به درستی ایفای نقش کنیم. سرمایه گذاری مهیا نمی شود؛ مگر اینکه از فضای پیش آمده در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی استفاه کنیم.

با توجه به مطب بالا می توان دریافت که بازار بورس هم شبیه دیگر بازار ها تحت تاثیر تفاهم نامه لوزان و همچنین کم شدن نرخ سود بانکی و قضیه پالایشگاه ها و دیگر عوامل قرار دارد و این چند مسئله تقریبا حل شده است اما فقط یکی از این عوامل هنوز کامل حل نشده و آن قضیه میزان سود بانکی و این که آیا پایین می آید یا نه است تا مسیر بازار بورس به صورت کامل حل شود.

                                    قسطی                                                             زاینده رود