قضیه برداشتن صفر بانکی چی شد ؟

چند وقتیست محافل اقتصادی در حال صحبت کردن در مورد برداشتن صفر بانکی هستند . بروز ترین اخبار با سایت نیم سکه این مدت بحث در مورد کم کردن صفر پول بود ولی با این خبر می توان در یافت بانک مرکزی و دیگر مسئولان فعلا بی خیال حذف صفر از پول شده اند و همچنین بحث دیگر که همان سود سپرده های بانکی است که این بار معلوم نیست قرار است با سود های بانکی چه بکنند (قیمت سکه ) آنها را افزایش دهند یا کاهش 

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، ابوذر ندیمی، در درباره وضعیت و الزامات تعیین نرخ سود سپرده در سال 94، اظهار داشت: در خصوص مسئله سود بانکی چند نگاه وجود دارد؛ از یک جهت دولت و بانک باید هر دو طرف این مسئله، یعنی سپرده‌گذار و تسهیلات گیرنده را در نظر داشته باشند. اگر صرفا به نفع تسهیلات گیرنده عمل کنند، آن گاه شرایط برای سپرده‌گذاران دشوار و حجم سپرده‌گذاری کمتر می‌شود و از آن سو اگر سود بالا به سپرده‌گذار داده شود، تسهیلات‌گیرنده به مشکل بر می‌خورد.

آیا این بار قرار است ( خرید سکه ) سود سپرده ها افزایش یافته و در پی آن سود بانک ها و موسسه های مالی اعتباری نیز افزایش یابد و این سود های کمر شکن تا کجا ادامه یابد یا این که سود وام ها کاهش یافته و باعث کاهش سود سپرده ها شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در اینجا دولت باید ورود کرده و شرایط را مدیریت کند، گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد تا سپرده‌گذار در حد تورم واقعی بتواند ارزش پول خود را حفظ کند. بنابراین باید هر عدد واقعی و حقیقی و نه تصنعی و دست ساخته، طبق آمار و ارقام قابل دفاع، معیار سود سپرده‌ها قرار گرفته و براساس آن سود بانکی تعیین شود.
از حرف های نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس میتوان در یافت دولت دنبال راهکاری مناسب در مورد مسائل و مشکلات اقتصادی است و مخصوصا دنبال راهکار و حل مشکل سود سپرده گذاری و سود وام ها تا توازن را پیدا کرده و آن را اجرا کند و این که بتواند تولید داخل را رونق و باعث شکوفا شدن اقتصاد شود.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در مورد حذف صفر از پول و خارج شدن آن از دستور کار بانک مرکزی گفته اند :
ندیمی در پایان با اشاره به اینکه این تصمیم بانک مرکزی قابل دفاع است، خاطرنشان کرد: چراکه یکی از دلایل حذف صفر، مدیریت مسئله تورم است و اگر روند کاهشی تورم ادامه پیدا کند، دیگر نیازی به حذف صفر از پول‌ها نداریم.